Czy Warszawa może powtórzyć sukces Sewilli?
23 maja o godz. 18:00 w sali konferencyjnej Agory (ul. Czerska 8/10, Warszawa) odbędzie się debata na temat Sewilli – miasta, które w zaledwie 3 lata zwiększyło ruch rowerowy dziesięciokrotnie – i możliwości powtórzenia takiego sukcesu w Polsce. Wstęp wolny.
Mimo bardzo łaskawego klimatu ruch rowerowy w większości miast Hiszpanii nie osiąga znaczących rozmiarów. Wyjątkiem jest Sewilla, która może się poszczycić bezprecedensowym w skali Europy [zobacz >>>], aż 10-krotnym wzrostem udziału ruchu rowerowego w codziennych podróżach (od mniej niż 1% udziału ruchu rowerów w ogóle ruchu do aż 7%). Wzrost ten dokonał się w ciągu zaledwie 3 lat!
U podstaw sukcesu Sewilli leży wola polityczna i odwaga redystrybucji przestrzeni drogowej, której przykład widać na zdjęciu.
Czy podobnej odwagi można oczekiwać od polskich polityków?
(zdjęcia: José David Muńoz de la Torre, Ricardo Marqués)
Czy możliwe jest powtórzenie sukcesu Sewilii w Polsce? Które miasta mogą wykorzystać doświadczenia tego hiszpańskiego cudu? Co warto przenieść na nasze drogi, a które rozwiązania okazały się pomyłką? Czy Warszawa może powtórzyć cud z Sewilli? Próby odpowiedzi na te i wiele innych pytań można będzie usłyszeć podczas otwartej debaty poprzedzonej prezentacją na temat sewilskiej infrastruktury, roweru publicznego i historii ich rozwoju.
Debatę organizuje Stowarzyszenie Zielone Mazowsze. Patronat nad wydarzeniem objęła Polska na Rowery. Debatę poprowadzi niezależny moderator. Do grona panelistów zaprosiliśmy osoby decydujące o polityce transportowej stolicy, ekspertów oraz polityków.
Zaproszenie do panelu przyjęli jak dotąd:
dr inż. Czesław Bielecki – architekt, kandydat w ostatnich wyborach na prezydenta Warszawy popierany przez PiS
dr inż. Andrzej Brzeziński z Politechniki Warszawskiej, współautor warszawskich standardów projektowania dróg rowerowych
Mieczysław Reksnis – dyrektor Biura Drogownictwa i Komunikacji u.m.st. Warszawy
Krystian Legierski – radny Warszawy
W dyskusji po prezentacji słuchacze będą mieli szansę zadać pytanie lub wyrazić swoją opinię. Będziemy zbierać postulaty dotyczące urowerowienia Warszawy.
Wśród uczestników, którzy oddadzą po spotkaniu wypełnioną ankietę ewaluacyjną podając w niej imię i nazwisko, rozlosujemy upominki.
Intencją organizatorów jest przybliżenie wszystkim zainteresowanym pozytywnego i inspirującego przykładu Sewilli oraz zapoczątkowanie publicznej debaty o kierunkach rozwoju transportu i sposobach poprawy sytuacji poprzez przyspieszenie wzrostu udziału roweru jako środka transportu w naszych miastach.
Prezentacja na temat Sewilli, którą pokażemy na spotkaniu,
jest elementem upowszechniania efektów projektu Volunteers of Cycling Academy (VOCA) [zobacz >>>] finansowanego ze środków Unii Europejskiej za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Projekt jest prowadzony w ramach programu Uczenie się przez całe życie – Grundtvig.
Podczas spotkania zostaną zaprezentowane zdjęcia, doświadczenia i materiały zdobyte podczas wizyty studyjnej w Sewilli [zobacz >>>].