Na rowerze po śniegu – zaproszenie na spotkanie otwarte
Skandynawski sezon rowerowy
Choć w Warszawie i w Polsce coraz więcej osób korzysta z roweru przez cały rok, opinia o sezonowości tego środka transportu wciąż pokutuje bardzo mocno, zwłaszcza jako wygodna wymówka dla instytucji odpowiedzialnych za utrzymanie i oczyszczanie ulic [zobacz >>>]. Bliskość tak rozumianego ,,sezonu rowerowego” 2013 daje się odczuć i nas także cieszy, ale jednocześnie dążymy do wykorzenienia stereotypu o konieczności odstawienia roweru na zimę do piwnicy [zobacz >>>].
Nic nie pomoże w tym lepiej niż wizyta w miastach północnej Skandynawii, które goszczą u siebie zimę przez 200 a nawet 300 dni, a mimo to rower pozostaje w nich całkiem popularny. A więc na powitanie ,,sezonu rowerowego” proponujemy spotkanie poświęcone miastom, które takich powitań nie praktykują, ponieważ sezon rowerowy w nich ani się nie kończy, ani nie rozpoczyna.
Spotkanie otwarte
Kiedy: 13 marca 2013 (środa), godz. 17.00
Gdzie: w siedzibie stowarzyszenia w Warszawie, przy ul. Nowogrodzkiej 46 lok. 6. Wstęp wolny.
O czym:
Głównymi bohaterami spotkania będą fińskie Oulu i szwedzka Luleå.
Na spotkaniu dowiecie się m.in.
– które miasta należą do światowej czołówki w klasyfikacji winter cycling i jak ją przeprowadzono;
– jakie trendy i tendencje występują w transporcie rowerowym w Finlandii i Szwecji;
– co odróżnia infrastrukturę rowerową miast północnej Skandynawii od tej znanej z cieplejszych miast Europy i jakie są przyczyny tych różnic;
– jak fińscy i szwedzcy drogowcy radzą sobie z zimą.
W programie także relacja z pierwszego międzynarodowego kongresu zimowego transportu rowerowego – Winter Cycling Congress, który odbył się w dniach 13-14 lutego w Oulu w Finlandii.
(Oficjalna strona kongresu
www.ibikeoulu.com/
)
W zależności od zainteresowania spotkanie potrwa od jednej do dwóch godzin, z czego ok 45 minut zajmie prezentacja i filmy.
Następne spotkanie
Następne spotkanie odbędzie się 10 kwietnia 2013 roku i będzie poświęcone zanieczyszczeniom powietrza w miastach oraz możliwościom rozwiązania tego problemu. Zapraszają pracownicy projektu „Klimat bez sadzy”.