Ograniczenie wzrostu globalnej temperatury do 2°C raczej wątpliwe
Nowy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej alarmuje: świat nie znajduje się na drodze do wypełnienia celu ustalonego przez rządy, aby ograniczyć długoterminowy wzrost średniej globalnej temperatury do 2 stopni Celsjusza
(°C).
Ponad 400 cząsteczek C02 na milion
Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE, w ang. International Energy Agency – IEA) to organizacja międzynarodowa w ramach OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, ang. Organization for Economic Co-operation and Development). Kilka dni temu opublikowała nowy raport pod tytułem Tworząc nową mapę energetyczno – klimatyczną
. Zwraca w nim uwagę, że globalna emisja gazów cieplarnianych gwałtownie rośnie, a w maju 2013 r. poziom dwutlenku węgla (CO2) w atmosferze przekroczył 400 cząsteczek na milion – po raz pierwszy od kilkuset tysięcy lat. W roku 1800 poziom ten wynosił ok. 270, w 1965 przekroczył 300, w 1988: 350, w 2000: 370. Wielu z nas uczyło się w szkole, że CO2 stanowi 0,03% ziemskiej atmosfery – to już nieaktualne.
Cieplej, więcej suszy i powodzi
W większości analiz naukowych stwierdzono, że nasz klimat już teraz się zmienia i że powinniśmy spodziewać się wzrostu globalnej temperatury oraz podniesienia poziomu mórz, a ekstremalne zdarzenia pogodowe (takie jak sztormy, powodzie i fale upałów) staną się coraz częstsze i bardziej intensywne – informuje Raport.
Dotychczas wdrożone lub obecnie wprowadzane strategie wskazują, że bardziej prawdopodobny jest wzrost temperatury globalnej (w porównaniu do ery przedindustrialnej) o wartości pomiędzy 3,6°C a 5,3°C, przy czym większość tego wzrostu przypada na obecne stulecie.
O ile obecnie podejmowane globalne działania nie są wystarczające aby ograniczyć wzrost temperatury o 2°C, pozostaje to wciąż technicznie wykonalne chociaż niezwykle trudne. Aby zachować realną szansę osiągnięcia celu w postaci ograniczenia wzrostu temperatury do 2°C, konieczne jest podjęcie intensywnych działań przed 2020 r. ponieważ od tego roku ma szansę zacząć obowiązywać nowe międzynarodowe porozumienie klimatyczne.
Od redakcji
Zwiększenie temperatury o 3,6°C do 5,3°C, o którym mówi raport jako o najbardziej prawdopodobnym, oznaczałoby dla Polski przesunięcie do poziomu temperatur obecnie występujących w centralnej Hiszpanii. Wątpliwe jest, żeby taką zmianę klimatu wytrzymały obecnie rosnące w Polsce gatunki roślin (a nowe nie wyrosną szybko). Będzie to powodowało dodatnie sprzężenie zwrotne pogłębiające zmiany, bo np. wymarcie lasów spowoduje zwiększenie pochłaniania promieniowania słonecznego przez powierzchnię ziemi. Zniszczenie lasów spowoduje także znaczny spadek retencji i gwałtowne zwiększenie poziomów wód w czasie powodzi.
Zobacz także
Synteza Raportu po polsku:
www.iea.org/media/translations/weo/Redrawing_Energy_Climate_Map_Polish_WEB.pdf