Raz, dwa, trzy – kosze do segregacji masz koło siebie Ty!
Znikające pojemniki
Od 1996 r. istnieje „Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach”. Jeden z jej artykułów nakłada na gminy obowiązek zorganizowania selektywnej zbiórki odpadów. Od 2002 r. Warszawa jest jedną gminą, a sprawą koszy do segregacji odpadów zajmuję się Zarząd Oczyszczania Miasta. Niestety, nie wywiązuje się on ze swoich obowiązków. Pojemników jest tyle, co kot napłakał, co zmusza ludzi pragnących jak najmniej uczestniczyć w niszczeniu środowiska do noszenia (a czasami nawet wożenia) posegregowanych śmieci daleko od domu. Co gorsza, ostatnio z wielu miejsc zniknęły pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. Zarząd Oczyszczania Miasta tłumaczy to tym, że śmieci wydostają się bądź są wygrzebywane z pojemników i później „latają” po okolicy. Jednak przecież obowiązkiem ZOMu jest zadbanie o tę sprawę. Istnieją rodzaje kontenerów, które przewrócić praktycznie nie sposób, należy też dbać o to, by pojemniki nie były przepełnione.
Jeśli chciałbyś, aby kontenery na posegregowane śmieci znalazły się niedaleko Twojego miejsca zamieszkania, napisz do ZOM-u list i wyślij go pocztą (Zarząd Oczyszczania Miasta, Al. Jerozolimskie 11/19, 00-508 Warszawa), faxem (628-26-74) lub e-mailem (zom@zom.waw.pl). Przykładowy list (w wersji „warszawskiej” i „uniwersalnej”) można znaleźć poniżej.
Maciej Roszkowski
maciuleczek@go2.pl
Wzór listu do Zarządu Oczyszczania Miasta
miejscowość, data
Twoje imię i nazwisko
ulica, numer domu
kod pocztowy, miejscowość
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa
Szanowni Państwo!
Wyrażam głębokie zaniepokojenie brakiem pojemników na szkło, papier i plastik przy ulicy … [tu nazwa Twojej ulicy].
Zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 r. „gminy organizują selektywną zbiórkę, segregację oraz magazynowanie odpadów komunalnych, w tym odpadów niebezpiecznych, przydatnych do odzysku oraz współdziałają z przedsiębiorcami podejmującymi działalność w zakresie gospodarowania tego rodzaju odpadami”. Jak się dowiedziałem/am, aktualnie tą sprawą zajmuje się Zarząd Oczyszczania Miasta.
Według strony internetowej Zarządu Oczyszczania Miasta (www.zom.waw.pl) „dążeniem ZOM jest stworzenie systemu gospodarki odpadami stałymi opierającymi się na racjonalnych podstawach gospodarczych i ekonomicznych, uwzględniającego wymogi ochrony środowiska i zgodnego z zasadami obowiązującymi w Unii Europejskiej, opartego na:
– recyklingu odpadów użytecznych;
– składowaniu tylko tych odpadów, których nie można wykorzystać bądź całkowicie unieszkodliwić […]”
A zatem ułatwianie mieszkańcom dostępu do kontenerów do selektywnej zbiórki odpadów jest zgodne z Państwa dążeniami.
Niestety, wielu mieszkańców mojego osiedla nie ma możliwości segregowania odpadów, gdyż pojemniki są za daleko od ich miejsca zamieszkania. Proszę zatem o ustawienie pojemników do selektywnej zbiórki na moim osiedlu, a w szczególności przy ul. … [tu nazwa Twojej ulicy]. Jednocześnie zwracam się także z serdeczną prośbą o dbanie o to, by nie były one przepełnione.
Z poważaniem,
Twoje imię i nazwisko
Wzór listu do gminy
miejscowość, data
Twoje imię i nazwisko
ulica, numer domu
kod pocztowy, miejscowość
Wydział Ochrony Środowiska
Gmina
ulica, numer domu
kod, miejscowość
Szanowni Państwo!
Wyrażam głębokie zaniepokojenie brakiem pojemników na szkło, papier i plastik przy ulicy … [tu nazwa Twojej ulicy].
Zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 r. „gminy organizują selektywną zbiórkę, segregację oraz magazynowanie odpadów komunalnych, w tym odpadów niebezpiecznych, przydatnych do odzysku oraz współdziałają z przedsiębiorcami podejmującymi działalność w zakresie gospodarowania tego rodzaju odpadami”.
Niestety, wielu mieszkańców Gminy nie ma możliwości segregowania odpadów. Należy jak najszybciej doprowadzić do ustawienia pojemników do selektywnej zbiórki odpadów na terenie Gminy, jak również zachęcać mieszkańców do dbałości o środowisko.
Proszę o podjęcie wszelkich możliwych kroków w celu jak najszybszego ustawienia pojemników do selektywnej zbiórki odpadów na ul. … [tu nazwa Twojej ulicy, ew. miejscowości]. Przypominam również, że zgodnie z art. 35 § 3 Kodeksu Postępowania Administracyjnego załatwienie sprawy powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca.
Z poważaniem,
Twoje imię i nazwisko