Opinie RDOŚ na temat chodnika przy ul. Dewajtis
WPN-I.6205.196.2012.AZ
10 września 2012 r.
Do: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Departament Ochrony Przyrody
Na podstawie art 15 ust. 4 i 4a ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.07.2012 r. znak UD.III.WIR-7221.114.2012.MSI Burmistrza Dzielnicy Bielany przedłożonego do zaopiniowania Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Warszawie przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska pismem z dnia 10 sierpnia 2012 r. znak DOP-OC.6205.121.2011.PW.2, w sprawie wyrażenia zgody na odstępstwo od zakazów obowiązujących w rezerwacie przyrody „Las Bielański”, w związku z realizacją inwestycji liniowej celu publicznego obejmującej budowę chodnika, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie stwierdza co następuje.
Realizacja ujętego we wniosku zamierzenia winna być rozpatrzona na etapie planu ochrony (aktualnie dla rezerwatu „Las Bielański” na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie przygotowywana jest dokumentacja na potrzeby sporządzenia projektu planu ochrony), w którym zostanie ono poddane ocenie pod kątem wpływu zarówno na sam rezerwat jak i obszar Natura 2000 [zobacz >>>]. Jednak z uwagi na ustawowy obowiązek wynikający z art. 15 ust. 4 ustawy o ochronie przyrody, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie, o ile Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska uzna za słuszne wydanie zezwolenia na realizację tego przedsięwzięcia, proponuje żeby chodnik był wykonany wyłącznie z materiałów naturalnych [zobacz >>>], a znajdująca się po jego przeciwnej stronie ścieżka, w ramach kompensacji przyrodniczej, została zlikwidowana.
Ponadto pewne wątpliwości prawne budzi możliwość wybudowania na terenie rezerwatu „Las Bielański” chodnika. Obszar tego rezerwatu nie jest udostępniony dla ruchu pieszego. Z zapisów art. 15 ust. 1 pkt 15 i 18 ustawy o ochronie przyrody można wyinterpretować, że dla dróg gminnych ustawowe zwolnienie z obowiązku przestrzegania na terenie rezerwatu przyrody zakazu ruchu dotyczy wyłącznie pojazdów i nie obejmuje ono ruchu pieszego.
Z up. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie
Regionalny Konserwator Przyrody
w/z Marcin Kalbarczyk
Główny Specjalista
[Wytłuszczenia i podział na akapity od redakcji, skan kopii pisma
PDF, 46 kB]
WPN-I.6205.147.2011.AZ
Warszawa, 30 września 2011 r.
Do: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Departament Ochrony Przyrody
Dotyczy: wniosku z dnia 29.08.2011 r. znak DOP-OC.6205.121.201I.PW w sprawie zaopiniowania inwestycji obejmującej budowę chodnika w granicach rezerwatu przyrody „Las Bielański”
Stosownie do ww. wystąpienia Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie informuje, iż zgodnie z ustaleniami jakie zostały podjęte w trakcie wizji terenowej przedmiotowego miejsca, która była konsekwencją spotkania pod patronatem Pana Dyrektora Michała Kiełszni w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wnioskodawca do złożonego wniosku winien załączyć propozycję kompensacji przyrodniczej, wraz z metodą jej wykonania. Zgodnie z tymi ustaleniami kompensacja ta winna obejmować likwidację ścieżki przebiegającej wzdłuż północnej strony ulicy Dewajtis.
Ponadto, w ocenie tut. Urzędu, należałoby dodatkowo przeanalizować, czy istnieje możliwość wykonania w ramach kompensacji przyrodniczej poruszonej w trakcie wizji kwestii postawienia szlabanu uniemożliwiającego wjazd pojazdów na ulicę Dewajtis bez stosownej przepustki, celem zmniejszenia obciążenia odbywającego się w rezerwacie ruchu pojazdów samochodowych.
Forma niniejszej opinii została zredagowana w oparciu o przedstawioną przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w uzasadnieniu decyzji z dnia 24.05.2011 r. znak DOP-OC.6205.8.2011.MK.4 interpretację art. 15 ust. 4 ustawy o ochronie przyrody.
Z up. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie
Anna Ronikier – Dolańska
Regionalny Konserwator Przyrody
[Wytłuszczenia i podział na akapity od redakcji, skan kopii pisma
PDF, 38 kB]
Od redakcji
Trudno nie zadać następujących pytań:
Dlaczego GDOŚ zignorował słuszną sugestię RDOŚ, aby ocenę zamierzenia rozpatrzeć na etapie planu ochrony? Dlaczego GDOŚ w ogóle nie skorzystał z materiałów i roboczej wersji planu?
Dlaczego GDOŚ zignorował kolejną słuszną sugestię, aby chodnik wykonać wyłącznie z materiałów naturalnych?
Zobacz też
Co postanowił GDOŚ [zobacz >>>]
Jakie zastrzeżenia budzi ta decyzja [zobacz >>>]
O czym zapomniał autor tej decyzji [zobacz >>>]