Artykuły: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-64

2020.02.21: Uwagi Federacji Piesza Polska do zmiany Prawa o ruchu drogowym

w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami z dnia 30 stycznia 2020 r. Federacja Piesza Polska jako związek stowarzyszeń skupiający organizacje społeczne z całego... »

2020.02.19: Pierwszeństwo pieszych pierwszorzędną sprawą

Do 21 lutego 2020 r. można składać uwagi do kluczowej zmiany w przepisach dotyczącej pierwszeństwa pieszych na pasach, o zasadniczym znaczeniu z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jest to okazja do naprawy paru innych... »

2020.01.10: Piesza Polska na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. BRD

Poniżej zamieszczamy tekst wystąpienia wygłoszonego przez Prezesa Federacji Piesza Polska podczas posiedzenia Parlamentarnego zespołu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego w sejmie w dniu 10 stycznia 2020 roku. Federacja Piesza Polska to 30... »

2019.12.09: Gdy policja nie zna prawa, to przestaje być zabawa

Urząd Miejski w Koszalinie wydał ciekawy zestaw map dla miłośników turystyki rowerowej. Czy mógł przewidzieć, że pomoc miejskiej komendy policji skończy się wydrukowaniem w przewodniku szkodliwej dezinformacji? Koszalin leży na terenach... »

2019.09.04: Uwagi do projektu przepisów o urządzeniach transportu osobistego

Do Ministerstwa Infrastruktury. W nawiązaniu do konsultacji projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, przesyłam następujące uwagi i wnioski. 1. Urządzenie... »

2018.06.22: Nadkrytyczna masa cyklistów na pasach

Wśród zarzutów stawianych rowerzystom nic nie przebije przejeżdżania w poprzek jezdni po przejściu dla pieszych. Słychać go nieustannie na ulicy, na antenie, na wizji, na salach posiedzeń. Czy to zjawisko zasługuje na aż tak wiele uwagi... »

2016.12.11: Skąd się wzięły choinki, czyli zmiany na gorsze w stołecznej sygnalizacji świetlnej

W nowych programach sygnalizacji w Warszawie światło zielone dla rowerzystów skracane jest do kilku sekund. Skąd się wziął ten pomysł i co to oznacza dla Warszawy? "Choinka" na skrzyżowaniu Wolskiej i al. Prymasa Tysiąclecia. Zielone dla... »

2015.10.09: Sejm odrzucił zmianę przepisów ws. pierwszeństwa na przejściach

Na początku tygodnia przekazaliśmy posłom pismo, w którym apelowaliśmy o przyjęcie (i tak wysoce kompromisowej) nowelizacji przepisów dotyczących pierwszeństwa na przejściach. W żadnym państwie Unii Europejskiej nie ginie tylu pieszych, co... »

2014.11.16: Przepisy o przekraczaniu prędkości do poprawki

Na początku lata pojawiła się informacja, że Sejm planuje ujednolicić przepisy dotyczące dopuszczalnej prędkości w obszarach zabudowanych, likwidując możliwość szybszej (a przez to również głośniejszej) jazdy w porze nocnej. Byłaby to... »

2014.06.08: Śluzy malować, zalegalizować - edycja II

Dzisiaj w całej Polsce Święto Cykliczne. Rowerzyści wyjeżdżają na ulice walczyć o lepsze prawo, żeby drogowcy nie mogli się zasłaniać rozporządzeniami tworząc rozwiązania niefunkcjonalne i niebezpieczne. Dlaczego przygotowana przez... »

2013.06.08: Święto Cykliczne 2013 - zaproszenie

My - polscy rowerzyści domagamy się nowelizacji rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych, aby stało się zgodne z ustawą. W niedzielę, 9 czerwca 2013 roku, rowerzyści mają swoje święto. Święto Cykliczne, Wielki Przejazd Rowerowy... »

2012.12.22: Czy zakazywanie jazdy na rowerze ma sens?

Na stronach sejmowych pojawiła się interesująca interpelacja posła Józefa Lassoty w sprawie kary zakazu prowadzenia pojazdów za jazdę na rowerze po spożyciu alkoholu. Poseł zwraca uwagę na nieproporcjonalność tej kary w stosunku do... »

2012.11.15: Po rowerowym spotkaniu Parlamentarnego Zespołu do spraw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Na spotkaniu z przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu do spraw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego panią poseł Beatą Bublewicz i przewodniczącą Parlamentarnej Grupy Rowerowej panią poseł Ewa Wolak z udziałem przedstawicieli stowarzyszenia... »

2012.10.19: Co z rowerowymi nowelizacjami rozporządzeń?

W 2008 r. sieć Miasta dla rowerów przekazała pakiet propozycji zmian przepisów dotyczących rowerzystów i infrastruktury rowerowej . W 2011 r. znowelizowana została ustawa prawo o ruchu drogowym , a ostatnio – rozporządzenie w sprawie... »

2012.05.03: Gorący koniec kwietnia

Miniony tydzień był bardzo zajęty. Tak zajęty, że nie nadążaliśmy z relacjonowaniem na bieżąco wszystkich spotkań, dyskusji, ustaleń i happeningów. Wszystkich zaległości zapewne już nie nadrobimy, ale poniżej w telegraficznym skrócie to... »

2012.01.11: Dlaczego zniesienie kary więzienia dla nietrzeźwych rowerzystów opłaci się wszystkim?

Polska ma prawdopodobnie najbardziej surowe prawo w Europie dotyczące jazdy na rowerze pod wpływem alkoholu. Jednocześnie dane o wypadkach z udziałem rowerzystów pokazują, że zagrożenie powodowane przez nietrzeźwych jest wyolbrzymiane. Na... »

2011.07.25: Pierwszeństwo dla rowerzysty

Czy kierowcy samochodów mogą zauważyć rowerzystę zbliżającego się do przejazdu dla rowerów i ustąpić mu pierwszeństwa? Według prawa powinni, a o tym, że da się, świadczy np. poniższy filmik z Kopenhagi: Na filmie widać, że kierowcy... »

2011.07.10: Nieporadnik rowerowy Dziennika Gazety Prawnej

Wydany jako dodatek do Dziennika Gazety Prawnej z początku lipca br. poradnik zatytułowany Rowerzyści przepisy po zmianach (ortografia oryginalna) jest dziełem anonimowym. Z jednej strony wydaje się to zrozumiałe, też bym się wstydził... »

2011.06.06: Dezinformacyjne plansze KRBRD - teraz na autobusach

Rowerowa nowelizacja Prawa o Ruchu Drogowym weszła w życie 21 maja 2011 r. Niestety, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w swojej kampanii „Włącz Myślenie” zamiast promować nowe przepisy zaserwowała nam pakiet... »

2011.05.23: Weekend pod znakiem rowerowej nowelizacji

21 maja w życie weszła rowerowa nowelizacja prawa o ruchu drogowym . Z tej okazji w Warszawie 20 maja odbył się happening popularyzujący nowe przepisy. Wieczorem tego samego dnia w Łodzi rozpoczęło się spotkanie ogólnopolskiej sieci Miasta... »

Artykuły: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-64 | Dodaj nowy